Adalet Bakanlığı ABD'ye Güleni Tutuklayın Dedi

Adalet Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'ne yolladığı dosyada "Abdullah Gülen'in kendisine bağlı örgüt mensuplarının yeniden organize ederek Türkiye Cumhuriyeti'nde ikinci bir darbeye teşebbüs edeceği yönünde istihbari bilgiler gelmiştir" dedi.

Bakanlık, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi amacıyla belli bir süre olarak gözaltına alınması amacıyla AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'ye gönderdiği makalede 6 ayrı suçlamaya ilişkili olarak kanıtları dosyaya koydu. 6 kuşkulunun itiraflarına koltuk verildi ve 'Gülen 2. darbeye hazırlanıyor' tespitinde bulundu.

"DARBE TALİMATINI VERDİ"

Ankara Başsavcılığı'nca FETÖ'cü darbe teşebbüsüne ilişkili olarak araştırma alanında, elebaşı Gülen'in AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'de belli bir süre olarak gözaltına alınması amacıyla hazırlanarak AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'ye iletilmek üzere Adalet Bakanlığı'na sevk edilen 15 sayfalık makalede hayret verici detaylar koltuk aldı. Makalede, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ile Ülkemiz içinde suçluların iadesine karşı Hukuki Dayanışma Anlaşması'nın 10. Maddesi anımsatılarak, "Bu şahıs ülkemizde işlenen pekçok suçun yanında 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen kanlı darbe girişimi direktifini verici birey olması nedeni ile gözaltına alınması amacıyla aranmaktadır" denildi.

"TUTUKLARKEN 'DELİL' ARAYIN"

Makalede, "Lütfen bu aramaları iş bu belli bir süre yakalama talebine güvenerek Gülen'in gözaltına alındığı esnada yapınız" denildi. 15 Temmuz bugünü TSK içerisindeki FETÖ'cü teröristlerin F-16 ve savaş helikopterleri ile Cumhurbaşkanlığı, TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI, Özel Harekat, Ankara Emniyeti, MİT, Türksat, Jandarma benzeri müesseselere bombalı ve silahlı saldırı gerçekleştirdiği belirtildi ve, İstanbul'da da benzer eylemler yapıldığı anlatıldı.

"CUMHURBAŞKANI SON ANDA KURTULDU"

Darbe girişimi esnasında 246 bireyin şehit meydana geldiği, 3.000 vatandaşın yaralandığı, üst seviye bürokratlar ile güç komutanlarının tutuklu alınarak kaçırıldığı, ses hızını aşan uçuşlar inşa edilerek sivil milletin stress altına alınmaya çalışıldığı kaydedilen içerik şu biçimde aynı ritimde devam etti: "Darbeci teröristler aracılığıyla suikast amacıyla Cumhurbaşkanımız'nın koltuk aldığı otele baskın inşa edilmiş, Cumhurbaşkanımız yalnızca 15 dk öncesinde otelden terk ettiği amacıyla suikast girişiminden kurtulmuştur. Benzer biçimde İstanbul'dan Ankara'ya karayoluyla iştirak eden Başbakan ve konvoyuna darbeciler aracılığıyla silahlı saldırıda bulunulmuş, konvoyun yolu değiştirilerek yabancı bölgeye intikal etmesi yardımıyla kurtulmuştur."

"ERDOĞAN'I BULAMADILAR"

Makalede, Gülen'in TCK'daki "Nitelikli biçimde isteyerek öldürme, Cumhurbaşkanına suikast, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs, Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs ve silahlı pkk teşkilatı kurmak" ile suçlandığı anlam edildi, her bir suçlama amacıyla ayrı ayrı eylemlere koltuk verildi. Makalede, benzer saatlerde Erdoğan'a suikast teşebbüsünde bulunulduğu, Marmaris'te ailesiyle birlikte kaldığı otelin 30 FETÖ'cü pkk'lı aracılığıyla basıldığı, fakat Erdoğan'ın darbe teşebbüsünü öğrenir öğrenmez otelden bölünmesi nedeni ile teröristlerin Erdoğan'ı bulamadıkları kaydedildi.

"TERÖR SUÇU İŞLEDİLER"

Adalet Bakanlığı makalesinde, "Yurtta Bariş Konseyi" isimli cuntanın TRT'de zorlukla okuttuğu bildiriye değinildi ve açıklamada anayasanın değiştirileceğinin, hükümetin görevden alındığının açıkça beyan edildiği, TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI'nin savaş uçaklarıyla bombalandığı, hükümetin baş durumda olan Başbakan'ın konvoyuna silahlı saldırıda bulunulduğu ayrıntılarıyla anlatıldı.

"DİRENEN HALKA 'AHMAKLAR' DEDİ"

Mağdur durumundaki Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile 6 itirafçı kuşkulunun ifadesine koltuk verilen makalede, Gülen'e karşı suçlamalara ilişkili olarak deliller sıralandı. Makalede şu biçimde denildi: "Bu belli bir süre yakalama talebi acildir. Çünkü Gülen Ülkemiz Cumhuriyeti'nce silahlı pkk teşkilatı onay edilen FETÖ'nün öncüsüdür. Bu şahıs 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen kanlı darbe girişimi direktifini verici kişidir. Gülen'in kendisine ilişkili örgüt elemanlarını tekrar örgütlü ederek Ülkemiz'de 2. bir darbeye teşebbüs edeceği istikametinde istihbari bilgiler mevcuttur. Bu husus FETÖ'ye ilişkin www.herkul.org isimli web sitesinde darbe girişimi ardından Gülen'in yaptığı konuşmalardan da anlaşılmaktadır. Gülen konuşmalarında bir yandan darbeci askerlerin itirafçı olmamaları hususunda davet yapıp onları motive edici sözler söylerken başka aracılığıyla darbenin başarısız meydana gelmesine sevinen halka ahmaklar diyerek, darbenin tekrarlanabileceği neticesi çıkarılabilecek beyanlarda yer almaktadır.

"DARBENİN TEKRARI İÇİN HAZIRLIKTALAR"

Gerek bu ifadelerinde gerekse gözaltına edinilen darbecilerin beyanında darbenin tekrarlanması amacıyla Gülen'in bir hazırlık içerisinde meydana geldiği açıktır. Gülen'in artık deşifre olmamış bir bölüm ordu ve kamu görevlilerine emir vermeye aynı ritimde devam ettiği saptama edilmiştir. Yepyeni kanıtların karartılmaya çalışılması, tanıkların ve FETÖ ile mücadele eden görevlilerin hayatlarına karşı ciddi saldırılar gerçekleştirilmesi kuvvetle muhtemel yer almaktadır.

"BELÇİKA'YA KAÇMA HAZIRLIĞI"

Gülen, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'den Ülkemiz'ye iadesini akamete uğratmak amacıyla ülkemiz ile iade anlaşması olmayan ya da kendisini mülteci olarak onay edebilecek ülke arayışında meydana geldiği bilinmektedir. Bu kapsamda AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'de ikamet eden örgüt üyesi Ahmet Sait Yayla'nın Gülen'i Belçika'ya götürme arayışı içerisinde Belçika'ya gidip geldiği saptama edilmiştir.

"BREZİLYA, ARJANTİN VE KANADA VURGUSU"

Makalede, "Gülen'in Brezilya'ya gidebilmek amacıyla sığınma isteğinde koltuk aldığı, Brezilya'dan da Arjantin'e kaçabilmek amacıyla hazırlık yaptığı istikametinde istihbari bilgiler bulunmaktadır" tespiti inşa edildi ve şu verilere koltuk verildi: "Gülen'in mali gücü AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'den kaçmasına kolaylıkla yardımcı olabilecektir. Bununla Birlikte 19 Temmuz tarihinde örgüt mensuplarının Kanada'da bir çiftlik evi aldıkları ve 21 Temmuz itibarıyla Gülen'in iltica talebine ilişkili olarak hazırlıkların başlatıldığı anlaşılmıştır. Bu sebeplerle kişinin belli bir süre olarak gözaltına alınması aciliyet arz etmektedir" denildi.

YatayreklamHızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.